Kompletní výstavba české vědecké stanice na ostrově Jamese Rosse na Antarktidě.
Jedná se o devět technických kontejnerů a jednu hlavní budovu, dlouhou 26 a širokou 11 metrů, pro 15-20 lidí. Tři čtvrtiny spotřebované energie vyrábí slunce a vítr, zbytek obstarává diesel agregát.
Sluneční kolektory, které obepínají budovu v délce deseti metrů, společně se speciálním systémem vzduchotechniky dokážou stanici vytopit zhruba na 19 stupňů. Stejně je ohřívána i voda do kuchyně a koupelny. Je v ní všechno pro spánek, hygienu, přípravu jídla, dvě laboratoře pro vědeckou činnost.
Stanice je vybavena potřebnými meteorologickými přístroji a elektronikou k nim. Klimatologové instalovali na stanici a v jejím okolí několik meteorologických stanic včetně speciálního komplexu pro měření slunečního záření.
Donedávna byli čeští vědci v Antarktidě pod cizí střechou a nebo v cizích službách. Stavba první české polární stanice je významným počinem a přináší zásadní změnu.
Stanice stojí na území, kde v důsledku změny klimatu ustoupil ledovec. Na odkryté zemi se zachycují první rostliny. Komplexní zkoumání odledněného území je posláním českých geologů, geografů a botaniků, kteří budou základnu obývat.
Stavba byla dokončena v roce 2006, provoz byl oficiálně zahájen o rok později.